نکات مهم عکاسی پانوراما

لنز های مناسب عکاسی پانوراما

قبل از هر چیزی باید  یک مقدمه ای کوتاه خدمتتون عرض کنیم.

برای عکس خوب گرفتن تنها داشتن تجهیزات خوب کافی نیست. لازمه اما کافی نیست.

اول از همه چشم هاتونو به دقیق دیدن عادت بدید، گالری برید، آثار عکاس هارو بررسی کنید…مدام به چشم هاتون تصویر تزریق کنید!

این کار به شما تجربه بصری میده، حتی اگر خودتون توی کار تصویر کم تجربه باشید.

بعد از اون اطلاعات فنی خودتونو زیاد کنید. بالاخره باید سواد کافی برای عکاسی داشته باشید.

قدم بعدی تمرین است و تمرین. عکس بگیرید!

خطاهای اصلی عدسی

در آغاز بحث لنزها باید اول از همه سه ایراد اصلی عدسی و یا خطا های لنز را بررسی کنیم.

1- تجزیه نامناسب رنگی Chromatic Abberation‎

توضیح: به دلیل ضریب شکست متفاوت رنگ ها درعدسی وعدم انطباق رنگی این اتفاق رخ میدهد. در این حالت نور سفید به نور های رنگی تشکیل دهنده ی خود تجزیه میشود و در حاشیه های اشیا به صورت خط های رنگی مژنتا و سبزآبی، در لنز های زوم، در تله ترین و واید ترین فاصله کانونی، در تصویر دیده میشود.

2- اعوجاج Distortion

توضیح: یکی از خطاهای عدسی است که خط های صاف تصویر دچار انحنا و خمیدگی میشوند.

3- افت نور در حاشیه تصویر Vignetting‏

توضیح: زمانی که زاویه انحراف تابش نور به سنسور بخصوص در لنز های واید زیاد باشد، روشنایی گوشه های تصویر کاهش می یابد و تیره میشود.

استفاده اشتباه از لنزها باعث میشود که نتوانیم اندازه واقعی اجسام را به تصویر بکشیم. عدسی ها براساس دید انسان که نسبت یک به یک دارد، طراحی میشوند. وجود نوعی از عدسی ها در ساختار لنز باعث مرغوبیت و خطای کمتر میشود. خطای کرویت: در گذشته عدسی ها از نوع کروی بودند که ساختار ساده ای داشتند و نمیتواستند تصویر واضحی را ثبت کنند، چرا که نورهای موازی در يک كانون (نقطه) تشكيل نمیشد.

عدسی های اصلاح شده

عدسی آسفریکال Aspherical یا غیر کروی: لنزهای آسفريكال باعث کاهش چشم گیر اعوجاج در لنزهای واید میشوند و همچنين خطای كرويت را حتی در بازترين ديافراگم های لنز به طور محسوسی كاهش می دهند و تصویر به صورت محدب دیده نمیشود. این عدسی ها اصلاح شده اند و خطای دید کمتری دارند.

عدسی (UD(Ultra-low Dispersion: این عدسی ها دارای کمترین میزان پراکندگی تجزیه نور، خطاهای رنگی کمتر، کیفیت و شارپنس بیشترهستند. نمونه های قبلی لنزها در رقابت با این نوع لنز ایرادات بیشتری دارند. هر لنزی که از عدسی های مرغوب تر و اصلاح شده تری استفاده کند قطعا ارزش و کارایی بالاتری دارد.

انتخاب لنز مناسب عکاسی پانوراما

از لنز های واید هم میشود برای عکاسی پانوراما استفاده کرد. برای این تکنیک محدود به لنز نرمال یا تله نیستیم. اما به لنز وایدی احتیاج داریم که اصلاح شده و کمترین خطا و اعوجاج را داشته باشد. هرچه لنز مرغوب تر، کیفیت عکس بهتر و ما از ادیت عکس بی نیاز تر !

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *